شیوه صحیح نشستن و در دست گرفتن گیتارکلاسیک

بارها در کلاسهای مختلف از شیوه صحیح نشستن و در دست گرفتن گیتارکلاسیک صحبت شده است حتی یک مدرس میتواند شیوه نشستن نوازندگان بزرگ دنیا را نیز نقد کرد .
مسلما «جولیان بریم» سیستم نواختنش در دست راست استاندارد نیست یا حتی میتوان به طرز گرفتن گیتار «په په رومرو» نیز نقدی داشت .
اما این بدین معنا نیست که اشتباه است بلکه این نقد و بررسی در جایگاه “آموزش” قرار دارد وگرنه در دنیا هیچ فردی پیدا نمیشود بگوید جولیان بریم “بد” مینوازد.

شیوه نشستن و در دست گرفتن ساز را هنرجو در شروع نوازندگی میبایست بصورت استاندارد و مستدل یاد بگیرید . این شیوه ماحصل نگاهی است که طی سالها پژوهش و آزمون و خطا از سوی اساتید و اهالی فن بعنوان نقطه شروع پذیرفته شده است و در باب هر کدام میتوان بصورت منطقی بحث نمود که چرا اینگونه است .
اما نوازندگان حرفه ای در طی سالها با توجه به خصوصیات فردی و شخصی استایل فردی خود را در نواختن پیدا میکنند .

یعنوان مثال جولیان بریم بدلیل نوازندگی “لوت ” دست راست متفاوتی با حالات مرسوم در میان دیگر نوازندگان دارا می باشد .
از دیگر نوازندگان مطرح دیگر که لوت می نوازد و شیوه مخصوص به خود را در اجرای تکنیک های دست راست دارد میتوان به “لورنزو میکلی ” نیز اشاره کرد .

شیوه صحیح نشستن و در دست گرفتن گیتارکلاسیک1

پس تقلید نکنید

حال اگر دیدید در کلاس استاد شما از نحوه نشستن فلان نوازنده مطرح ایراد میگیرد متوهم از این امر نشوید که وی پا را فراتر از جایگاه خود قرار داده است . یک مدرس برای تدریس نیازمند الگوهای تحلیلی است .در ثانی در کدام کتاب یا جایی نوشته شده است فلان نوازنده بدلیل اکول نامناسب دچار دیسک کمر شده است یا دچار سندرم های مختلف در دستان شده است ؟

پس هدف از تاکید بر طرز نشستن صحیح قبل از هر چیز ایجاد بستری بدون تنش های عضلانی و سپس مباحث مرتبط با تکنیک های اجرایی توسط انگشتان میباشد .

شیوه صحیح نشستن و در دست گرفتن گیتارکلاسیک2

در نهایت هر فردی در طی سالها تجربه خود میتواند از درون این فرم استاندارد / فرم شخصی خود را پیدا نماید .

مسلما اگر مدرسی هم مشاهده کردید که تاکید کردند هر گونه صلاح میدانید بنشینید یا بنوازید مسلما دانش و تخصص کافی در امر آموزش را ندارد هر چند ممکن است نوازنده خوبی باشد .
همانطور که یک نوزاد برای راه رفتن و قرار دادن پاهایش در مسیر صحیح نیازمند کمک و اصلاح است هنرجو نیز نیازمند کمک و بررسی مداوم در این زمینه میباشد .
اگر صرفا راحتی اولیه در نواختن باشد که مسلما همه میتوانند کنار تخت خود لم داده ساز بزنند .
فراموش نکنید نوازندگی و تکنیک های ان مانند ورزش بدنسازی و تمرین با وزنه میباشد مسلما برای اجرای صحیح یک حرکت با وزنه هیچ کسی پیدا نمیشود بگوید : هر جوری راحتی اجرا کن

شیوه صحیح نشستن و در دست گرفتن گیتارکلاسیک3

تمرین گیتار قبل از هر چیز یک فعالیت فیزیکی است .

پس آگاهانه تر عمل کنید و سخنان افراد را در این زمینه تحلیل نمایید .
از برداشت های سطحی و کودکانه و بعضا نابخردانه نیز دست برداشته کمی علمی تر به مقوله های مختلف واکنش نشان دهید .

4.8/5 - (33 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
ویژه مشترکین اکانت پایه گیتارشکسته

با اشتراک از ویژگی های زیر استفاده کنید:

  • -تغییر گام آکورد
  • -دانلود فایل PDF آکورد
  • -تبدیل دیِز به بمل و برعکس ♯↔♭
  • -مشاهده ویدئو آکورد های دارای اجرا

اکانت دارید؟ وارد شوید