چگونه از هدر دادن زمان تمرین گیتار خود جلوگیری کنید

در دنیای شلوغ امروزی، بسیاری از نوازندگان گیتار از اینکه نمی توانند آنقدر که می خواهند گیتار تمرین کنند، ناامید هستند.همچنین اکثر نوازندگان گیتار تصور می کنند که هرگز نواختن گیتار را به خوبی یاد نخواهند گرفت مگر اینکه بتوانند گیتار را بسیار بیشتر از خودشان تمرین کنند. در حالی که ممکن است نتوانید مدت زمانی را که برای تمرین گیتار در اختیار دارید افزایش دهید، اما یک کار وجود دارد که می توانید فوراً انجام دهید تا نتایجی را که از هر مقدار نمرینی که دارید به دست آورید. برای انجام این کار، باید یاد بگیرید که چگونه از هدر دادن زمان تمرین گیتار خود جلوگیری کنید.

بیشتر نوازندگان گیتار زمان زیادی را که صرف تمرین گیتار می‌کنند تلف می‌کنند. این می تواند به طرق مختلف اتفاق بیفتد، از احساس فلج شدن به دلیل ندانستن «چی» به طور خاص تا تمرین روی گیتار، تا تمرین اشتباه بی اثر که به شما کمکی برای رسیدن به اهدافتان نمی کند یا حتی روش های تمرین اشتباه تکنیک ها که در اکثر نوازندگان گیتا مخصوصا نوازندگانی که به طور جدی گیتار را دنبال میکنند و دارای اهداف در زمینه موسیقی هستند، دیده می شود. با این حال، رایج‌ترین روشی که اکثر نوازندگان گیتار در آن زمان تمرین خود را تلف می‌کنند، استفاده کم (یا اصلاً) ذهن خود هنگام تمرین گیتار است.

ذهن شما مرکز فرماندهی نه تنها برای نواختن گیتار بلکه برای هر کاری که در زندگی انجام می دهید است. به این فکر کنید که اگر هنگام رانندگی با ماشین، انجام وظایف شغلی خود در محل کار یا تحصیل در مدرسه، ذهن خود را خاموش کنید و توجه خود را متوقف کنید، در زندگی روزمره چه اتفاقی می افتد. هنگام تمرین گیتار، خاموش کردن ذهن و رفتن به خلبان خودکار منجر به ناامیدی بزرگ و اتلاف زمان زیادی برای دستیابی به نتایج کم یا بدون نتیجه در نواختن گیتار می شود.

در زیر من 5 نکته مهم را لیست می کنم که به شما کمک می کند تشخیص دهید آیا زمان تمرین گیتار خود را تلف می کنید یا خیر. اگر هر یک از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، روی رفع این ایرادات در رویکردهای تمرینی خود کار کنید و خواهید دید که میزان پیشرفت شما در گیتار به طرز چشمگیری افزایش می یابد، حتی اگر نتوانید کل زمان تمرین گیتار خود را افزایش دهید.

1. هنگام تمرین گیتار مراقب دست های خود نیستید

وقتی تمریناتی را برای بهبود تکنیک گیتار خود تمرین می کنید، ذهن شما باید بر روی مهارت خاصی که می خواهید در آن ایجاد کنید (یا عادت بدی که می خواهید اصلاح کنید) تمرکز کند. به عنوان مثال، اگر روی رفع مشکلی در دست چپ خود کار می کنید، باید در واقع با چشمان خود به جایی که مشکل رخ می دهد نگاه کنید و ذهن شما باید دست خود را برای انجام صحیح تکنیک یا حرکت هدایت کند. بسیاری از نوازندگان گیتار در حین تمرین به جای تمرکز بر روی کار خاصی که در دست دارند، اجازه می دهند ذهنشان سرگردان شود. اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا از این عادت بد تمرین گیتار رنج می برید این است که در حین تمرین به کجا نگاه می کنید، توجه کنید. اگر در حین تمرین آگاهانه کارهایی را که انجام می دهید مشاهده نکنید، پتانسیل عظیمی را برای دیدن نتایج بیشتر در نواختن گیتار از دست داده اید.

2. با تمرین آهسته گیتار به راحتی خسته می شوید

تمرین موثر گیتار چیزی خسته کننده است. بهبود نوازندگی گیتار ممکن است بسیار چالش‌برانگیز و خسته‌کننده یا جذاب و سرگرم‌کننده باشد، اما اگر ذهن شما “خسته” است، نشانه واضحی است که ارتباط ذهنی شما با فعالیتی که انجام می‌دهید قطع شده است. هنگامی که ذهن شما درگیر است، تمرین گیتار شما چیزی بیش از تکرار بی فکر حرکات انگشت نیست (و قطعاً خسته کننده می شود). در نتیجه 2 مورد اتفاق می افتد:

1. شما نوازندگی گیتار خود را بهبود نمی دهید، زیرا ذهن شما متوجه نمی شود که آیا واقعاً گیتار را به درستی تمرین می کنید یا نه.

2. حواس‌تان پرت می‌شود، زیرا چیزی برای ذهن‌تان وجود ندارد که فعالانه روی نواختن گیتار تمرکز کند و شروع به فکر کردن به چیزهای دیگر می‌کنید و اجازه می‌دهید زمان تمرین گیتار شما کاملاً تلف شود.

واقعیت این است که تمرین آهسته گیتار نه به دلایلی دلخواه انجام می شود، بلکه برای کمک به شما برای اطمینان از حرکت دستانتان به روشی که می خواهید انجام می شود.

در مقابل، تمرین آهسته گیتار هیچ کاری برای بهبود نوازندگی گیتار شما انجام نمی دهد و بنابراین اتلاف وقت کامل است.

3. متوجه می شوید که می توانید ساعت ها بدون خسته شدن گیتار تمرین کنید

برخلاف تصور رایج، جلسات طولانی تمرین گیتار مانند ماراتن به ندرت چیز خوبی است. دلیل این امر این است که توانایی شما برای متمرکز ماندن و تمرکز هر چه بیشتر گیتار تمرین کنید به طور چشمگیری کاهش می یابد. در نتیجه، “نرخ پیشرفت در هر دقیقه تمرین” به تدریج کمتر و کمتر می شود تا وقتی که زمان تمرین شما واقعاً نتیجه معکوس پیدا کند.

مهم نیست که چه چیزی را تمرین می کنید (اعم از بداهه نوازی، تکنیک گیتار، نواختن ریتم گیتار، آموزش گوش یا هر مهارت دیگری) همیشه موارد زیادی وجود دارد که باید روی آنها تمرکز کنید تا مطمئن شوید که به درستی تمرین می کنید و از شکل گیری عادات بد جلوگیری می کنید. یا نواختن گیتار خود را گویاتر و خلاقانه تر کنید. اگر ذهن شما فعالانه درگیر فرآیند تمرین باشد، متوجه خواهید شد که نمی توانید سطح مورد نیاز تمرکز را برای مدت زمان طولانی حفظ کنید.

نکته در اینجا فراتر از نیاز آشکار به استراحت منظم در حین تمرین است. ایده این است که شما در واقع باید با تمرکز و تمرکز شدید تمرین کنید که به طور طبیعی نیاز به استراحت برای بهبود ذهن خود احساس کنید. اگر متوجه شدید که می توانید ساعت ها به طور مداوم گیتار تمرین کنید، احتمال اینکه روی کاری که انجام می دهید با شدت مورد نیاز تمرکز نکنید زیاد است. همیشه به یاد داشته باشید که در زمان تمرین تنها زمانی که ذهن شما کاملاً درگیر است نواختن گیتار خود را بهبود می‌بخشید و هر دقیقه تمرین گیتار که با ذهن خالی سپری می‌شود به شما کمک نمی‌کند تا یک نوازنده بهتر شوید.

جلوگیری از هدر رفتن وقت نوازندگی گیتار

4. در پایان یک جلسه تمرین گیتار نمی توانید بگویید که آیا پیشرفتی داشته اید یا خیر

در بیشتر نواحی نوازندگی گیتار، باید در پایان هر روز تمرین، حداقل درجاتی از پیشرفت را احساس کنید. برای اینکه این اتفاق بیفتد، ذهن شما باید در واقع معیاری را برای رسیدن به آن تعیین کند و ذهن شما باید توجه داشته باشد که آیا در حین تمرین گیتار هر روز به سمت آن هدف حرکت می کنید یا خیر. حتی اگر هر بار که گیتار تمرین می‌کنید لزوماً یک گیتاریست «بسیار بهتر» نمی‌شوید، می‌توانید و باید مطمئن باشید که هر جلسه تمرین شما را به سمت اهداف بلندمدت نوازندگی گیتار سوق می‌دهد.

مشابه یک بدنساز که می داند چه زمانی یک گروه عضلانی خاص را با مشاهده واکنش/احساس عضلات بعد از یک روز تمرین با موفقیت تمرین کرده است، شما باید در نواحی گیتار نوازی که روی آن کار می کنید، «پاسخ» مثبتی را تجربه کنید. این نه تنها در هنگام تمرین تکنیک گیتار بلکه در هنگام کار بر روی جنبه های خلاقانه نوازندگی شما مانند بداهه نوازی و ترانه سرایی نیز صادق است. با این اوصاف، اگر یک روز از تمرین گیتار را به پایان برسانید و کاملاً همان احساسی را که در تمرین روز قبل داشتید، داشته باشید، احتمالاً ذهن شما آنطور که باید درگیر این روند نبوده است.

5. شما واقعاً به نواختن خود گوش نمی دهید

این نقطه خاص اغلب در یکی از دو سناریو مختلف رخ می دهد:

سناریوی الف. برخی از نوازندگان گیتار به سادگی نمی دانند که در نواختن گیتار به چه چیزی گوش دهند (این امر به ویژه در مورد نوازندگان خودآموز صادق است). در نتیجه، آن‌ها بهترین کار را می‌کنند تا موسیقی‌ای را که «تقریباً» تمرین می‌کنند درست بنوازند و همیشه نمی‌دانند که چرا نواختن گیتار آن‌ها کاملاً شبیه نواختن نوازندگان مورد علاقه‌شان نیست.

سناریوی ب. سایر گیتاریست‌ها می‌دانند که در نواختن گیتار به چه چیزی گوش دهند (مخصوصاً اگر از یک معلم گیتار یاد بگیرند که به آنها به طور خاص یاد داده است که هنگام تمرین گیتار به چه چیزهایی توجه کنند)، اما نمی‌توانند ذهن خود را به اندازه کافی متمرکز کنند. تا به آنها توجه کند.

در هر دو سناریو بالا، نوازندگان گیتار به تمرین بی‌معنای خود ادامه می‌دهند، به این امید که گیتار نوازی آنها صرفاً در نتیجه «وقت گذراندن با گیتار» بهبود یابد. با این حال، اگر هنگام تمرین گیتار ذهن شما بر گوش دادن (و توجه) به مجموعه خاصی از عناصر متمرکز نباشد، زمان شما تا حد زیادی تلف می شود.

ویژگی‌های گوش دادن بسته به آنچه که تمرین می‌کنید (و چرا آن را تمرین می‌کنید) متفاوت است و می‌تواند شامل موارد اساسی مانند اطمینان از نواختن نت‌های درست، تا ظرافت‌های پیشرفته‌تر زمان‌بندی، جمله‌بندی، تاچ، تمیز نواختن و موارد دیگر باشد. شما باید خودتان تصمیم بگیرید که در حین تمرین باید به چه چیزی گوش دهید، یا اگر به تنهایی نمی توانید این موضوع را بفهمید، از کسی کمک بگیرید.

همانطور که می بینید، راه های زیادی وجود دارد که از طریق آن تمرینات بدون فکر می تواند به پیشرفت شما در گیتار آسیب جدی وارد کند. با این حال، خبر خوب این است که حتی تغییرات کوچک در نحوه استفاده از ذهن خود هنگام تمرین می تواند منجر به پیشرفت های بزرگ در مهارت های موسیقی شما شود.

دفعه بعد که به تمرین گیتار می پردازید، توجه کنید که آیا هر یک از مشاهدات شرح داده شده در این مقاله برای شما صادق است یا خیر و در صورت نیاز برای اصلاح آنها اقدام کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، نتایجی را که از هر دقیقه ای که صرف تمرین گیتار می کنید، بسیار افزایش می دهید.

 

نویسنده علی فرزانه

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا