موسیقی بوسانوا

موسیقی بوسانوا به طور رسمی در سال ۱۹۵۸ با ترانه ی Chega de saudead شروع شد.

ترانه ای که با تحت تاثیر قرار دادن همگان، شرکای تجاری فراوانی را به سوی آهنگسازان خود جذب کرد. این ترانه اثری بود از انتونیو کارلوس جوبیم( Antonio Carlos jobim) و با معرفی João Gilberto. انتونیو کارلوس جوبیم (۱۹۲۷-۱۹۹۴) یکی از تاثیرگذارترین آهنگسازان و ترانه سرایان قرن بیستم می باشد.

قطعات معروف او بوسیله ی نوازندگان و خوانندگان مختلف در برزیل و کشورهای دیگر به اجرا آمده است. با وجود همه ی این ها João Gilberto که بارها عنوان بهترین گیتاریست و خواننده را در مراسم گرمی کسب کرده است و تاثیرات زیادی برروی خلق ریتم بوسانوا داشته است، به عنوان پدر موسیقی بوسانوا شناخته می شود.

بوسانوا چیست؟

بوسانوا ریتمی است که بوسیله ی توسعه یافتن ریتم سامبا بوجود آمده است. سامبا مدرن با استفاده از توسعه یافتن موسیقی های محلی برزیل بوجود آمد.

واژه ی باسا در فرهنگ برزیل به خصوص در دهه ی پنجاه در ریودژانیرو بیشتر به معنی موج جدید یا نظام جدید معنی می شود، اما پس از مدتی در معنای وسیع تر به نظام جدیدی در موسیقی گفته می شد.

موسیقی جز بریل از به هم آمیختن هارمونی های موسقی جز شمال برزیل با ریتم های مختلف برزیل مانند باسانوا بوجود امده است. با وجود این بسیاری از موسیقی دان ها بوسانوا را مترادف با موسبقی جز برزیل می دانند.

در بهار سال ۱۹۶۱، چارلی بیرد (Charlie Byrd) نوازنده ی گیتار کلاسیک و جز، که تحت نظر آندرس سگویا به یادگیری گیتار کلاسیک پرداخته بود سفری را به آمریکای جنوبی آغاز کرد.

در آن زمان او با موسیقی جز البته به شکلی بسیار جذاب تر، یعنی موسیقی بوسانوا برخورد کرد. پس از بازگشت او از آمریکای جنوبی ، او تصمیم گرفت تا دانسته های تازه خود را در این زمینه با نوازنده ی معروف ساکسیفون جز، استن گتز (Stan Getz) در میان بگذارد. آن دو تصمیم به انتشار آلبومی به نام Jazz Samba در سال ۱۹۶۲ با همکاری یکدیگر کردند. پس از آن آوازه ی بوسانوا در همه جا پیچیده بود.

برای فهم و درک بیشتر ریتم بوسانوا قسمتی از کتاب آموزشی تحت این عنوان به همراه فایل صوتی قرار میدهیم .

موسیقی بوسانوا

 

نکته : آکوردهای ارایه شده را ابتدا تمرین نمایید . سعی نمایید این آکوردها را در پوزیسیون های مختلف بنوازید . هر جمله را میتوانید بارها تکرار نمایید . این قطعه را میتوانید بصورت دونوازی انجام دهید که نوازنده سولو در گام پنتاتونیک لامینور بداهه نوازی نماید .

 

4.8/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
ویژه مشترکین اکانت پایه گیتارشکسته

با اشتراک از ویژگی های زیر استفاده کنید:

  • -تغییر گام آکورد
  • -دانلود فایل PDF آکورد
  • -تبدیل دیِز به بمل و برعکس ♯↔♭
  • -مشاهده ویدئو آکورد های دارای اجرا

اکانت دارید؟ وارد شوید