خالق نت های جاودانه “داستان عشق “در گذشت

مسلما شما هم آهنگ بسیار زیبای love story را شنیده اید . سازنده موسیقی قصه عشق فرانسیس لای – Francis Lai – اهل فرانسه می باشد . با دانشنامه تی تیل همراه باشید برای خواندن بیوگرافی فرانسیس لای

بیوگرافی فرانسیس لای

نام کامل او فرانسیس آلبرت لای است. او در 26 آوریل 1932 در نیس فرانسه به دنیا آمد. هنگامی که بیست سال داشت زادگاهش را به مقصد پاریس ترک نمود. در سال 1965 با کلود للوش (فیلمساز) آشنا شد و در ساختن موسیقی فیلم “یک مرد و یک زن” او را یاری نمود.این فیلم در 1966 منتشر شد و به موفقیت بین المللی دست یافت و جوایز متعدد اسکار را به دست آورد و برای فرانسیس لای جوان نامزدی جایزه “گلدن گلوب” را برای بهترین موسیقی ابتکاری به همراه داشت.

نت و تبلچر ملودی love story از Francis Lai
 

این موفقیت اولیه فرصت های بیشتری رابرای فعالیت در صنعت فیلمسازی فرانسه برای وی مهیا نمود. در سال 1969 او برای فیلم “سوارکار در باران” به کارگردانی “رنه کلمنته” موسیقی فیلم ساخت. فرانسیس لای در سال 1970 جوایز اسکار و گلدن گلوب را برای موسیقی فیلم “قصه عشق” دریافت نمود. در آمریکا آلبوم موسیقی متن فیلم قصه عشق رتبه دوم را در نمودار بیلبورد آلبوم ها و موسیقی فیلم ها دریافت نمود. “در جایی که من آغاز کردم” یک تک ترانه ریتمیک بود که ترانه آن را کارل سیگمن سروده بود و خواننده پاپ سنتی آن زمان “اندی ویلیامز” آن را اجرا نمود. این ترانه همچنین با ارکستر کامل توسط خود فرانسیس لای و با هنرنمایی هنری مانسینی و شرلی بیسی با موفقیت ضبط شد. وی همچنین برای دنباله فیلم “قصه عشق” با عنوان “قصه الیور” موسیقی فیلم ساخت. فرانسیس لای همچنین برای فیلم های عاشقانه شهوانی همچون “امانوئل2″(1975) و “Bilitis” (1977) موسیقی های موفقی ساخت. در عرصه فعایت چهل ساله حرفه ای فرانسیس لای برای برنامه های تلویزیونی نیز موسیقی ساخته است. وی به تنهایی و یا با همکاری افراد دیگر مجموعا برای بیش از صد فیلم موسیقی ساخته است. و شخصا آهنگسازی بیش از ششصد ترانه را بر عهده داشته است.

جوایز

جایزه اسکار بهترین موسیقی ابتکاری برای فیلم ” قصه عشق ” – ۱۹۷۰

جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی ابتکاری برای فیلم “قصه عشق” – 1970

جایزه سزار بهترین موسیقی برای فیلم Itinéraire d’un enfant gâté1988

و نامزدی جوایز متعدد موسیقی فیلم در جشنواره های مختلف جهانی.

بیوگرافی فرانسی لای , زندگینامه خالق اثر زیبای love story , موسیقیدان فیلم قصه عشق

نت و تبلچر ملودی love story از Francis Lai

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
ویژه مشترکین اکانت پایه گیتارشکسته

با اشتراک از ویژگی های زیر استفاده کنید:

  • -تغییر گام آکورد
  • -دانلود فایل PDF آکورد
  • -تبدیل دیِز به بمل و برعکس ♯↔♭
  • -مشاهده ویدئو آکورد های دارای اجرا

اکانت دارید؟ وارد شوید