بیوگرافی پاکو دلوسیا Paco De lucia

نوازنده شهیر گیتار و پادشاه فلامنکو پاکو دلوسیا با نام واقعی فرانسیسکو سانچز گومز، در روز ۲۱ دسامبر ۱۹۴۷، در شهر الخسیراس واقع در منطقه اندلس در جنوب اسپانیا به دنیا آمد. او پیش از آنکه راهی مدرسه شود، گام به دنیای فلامنکو گذاشت.مطلب این بار در مورد یک نوازنده بزرگ از دنیای موسیقی فلامنکو اختصصاص دارد کسی که شاید بتوان بجرات گفت همه فلامنکو کاران او را بعنوان اسطوره فراموش ناشدنی دنیای فلامنکو می شناسند.

خلاقیت های پاکودلوسیا در نوازندگی گیتار خارق العاده می باشد. این شخص تکنیک نوازندگی گیتار فلامنکو را در اوج خود بیان کرده است و از سردمداران سبک فلامنکوی مدرن می باشد. آنجایی که موسیقی از شکل سنتی اش خارج می شود و هارمونی های آن پیچیده تر و ملهم از سبک جز و دیگر سبک ها می شود، به عنوان موسیقی مدرن در نظر گرفته می شود به طوری که هنوز تکنیک ها و طعم موسیقی خود را به همراه داشته باشد.

در ادامه شما رو به دیدن یکی از اجرا های قدیمی و زنده Paco Delucia قطعه زیبا و معروف Entre dos aguas به همراه گروهش در سال 1976 دعوت میکنیم سپس با زندگینامه ،افتخارات، آلبوم ، نت و تبلچر های این مرحوم، در ادامه همراهتان هستیم.

 

او همیشه در جست‌وجو و در تلاش برای کشف افق‌هاى تازه بود و در این راه، هم پیوند موسیقى فلامنکو با ریتم‌هاى موسیقى کشورهاى دیگر از جمله برزیل را تجربه کرد و هم تلفیق فلامنکو با موسیقى جاز را. همکارى و هم‌نوازى او با دو گیتاریست صاحب‌نام موسیقى جاز، جان مک‌لفلین و ال دى میولا سبب شد که پاکو د لوسیا در بین عموم به شهرت برسد.

نوازنده دیگرى به اندازه پاکو د لوسیا نتوانسته در نقش گیتار را در موسیقى فلامنکو دگرگون کند، به هیچ وجه مبالغه آمیز نیست. او در طى چهل سال فعالیت هنریش موفق شده، موسیقى فلامنکو و نواى گیتار اسپانیائى را در سراسر جهان به شهرت برساند و همچنین الهام بخش و تاثیر گذار چندین نسل از نوازندگان جوان گیتار فلامنکو باشد.

ارائه آلبوم “جمعه‌شب در سانفرانسیکو” Friday night in San Francisco که با همکارى این نوازندگان در سال ۱۹۸۱ شکل گرفت، باعث شد که نام پاکو د لوسیا در ذهن علاقمندان به موسیقى جاز و راک نیز نقش ببندد. پاکو د لوسیا به عنوان هنرمندى چیره‌دست و خلاق توانست موسیقى فلامنکو را متحول کند و حتى موسیقى گیتار کلاسیک قرن بیستم را تحت تاثیر قرار دهد. او این مسئله را مدیون دو چیز است: یکى پدرش که گیتاریستى متوسط محسوب مى‌شد و در همان وقت، به استعداد شگفت‌انگیز پسرش پى برده بود و دوم به جدیت و پشتکار خودش. ورود زودهنگام به دنیای فلامنکو پاکو د لوسیا پنج ساله بود که پدرش اولین گیتار را به او هدیه داد.

بیوگرافی پاکو دلوسیا3

پاکو دلوسیا در جو مناسبی برای یادگیری گیتار فلامنکو متولد شد. دانش تکنیکال را از پدر خود آنتونیو و برادرش رامون فرا گرفت . در هفت سالگی گیتانوازان برجسته ای چون نینو ریکاردو-میگوئل بورول- ماریو اسکودرو و سابیکاس را به عنوان مرشد خود در نظر داشت.

پاکو د لوسیا پنج ساله بود که پدرش اولین گیتار را به او هدیه داد. خودش هم به او نوازندگى گیتار را آموخت و پاکو را به دنیاى فلامنکو وارد کرد. پاکو د لوسیا در همان دوران کودکى روزى ده ساعت تمرین میکرد و جاى تعجب نیست که اولین کنسرتش را در سن یازده سالگى اجرا کرد .اما چهره برجسته در آموزش او پدرش آنتونیو سانچز بود. پورن نویسنده بیوگرافی پاکو میگوید :

آنتونیو برای آنکه از پسرش بهترین گیتاریست فلامنکو تاریخ را بسازد یک طرح استادانه پی ریزی کرد…پاکو پس از یک دوره آموزشی (۸-۱۹۵۲) اولین برنامه عمومی خود را در یک ایستگاه رادیویی در سال ۱۹۵۸ اجرا کرد. و در سال ۱۹۵۹ جایزه ویژه فستیوال بین المللی فلامنکو خرز دولا فرونترا را بدست آورد. در سال ۱۹۶۲ با همراهی صدای برادر خود په په جایزه دیگری(در خرز) کسب نمود.

خودش هم به او نوازندگى گیتار را آموخت و پاکو را به دنیاى فلامنکو وارد کرد. پاکو د لوسیا در همان دوران کودکى روزى ده ساعت تمرین مى‌کرد و جاى تعجب نیست که اولین کنسرتش را در سن یازده سالگى اجرا کرد و در دوران نوجوانى هم با یک گروه فلامنکو کنسرت‌هاى متعددى در آمریکا برگزار کرد. در سال ۱۹۷۳ و در سن ۲۶ سالگى بود که پاکو د لوسیا به شهرتى جهانى دست پیدا کرد و عاشقان موسیقى در سراسر دنیا با استعداد و نواى بى نظیر گیتارش آشنا شدند.

نام او با قطعه Entre dos Aguas بر سر زبان‌ها افتاد. یکی دیگر از اجراهای معروف پاکو د لوسیا “کنسرت آرانخوئز”، اثر خواکین رودریگو است که برای ارکستر و گیتار ساخته شده است. پاکو در این اجرا با بداهه‌نوازی‌هایی شنیدنی رنگ و بویی تازه به این اثر مهم بخشید. پاکو د لوسیا در طى چندین دهه فعالیت هنری‌اش موفق شد، موسیقى فلامنکو و نواى گیتار فلامنکو را در سراسر دنیا به شهرت برساند و همچنین الهام‌بخش و تاثیرگذار چندین نسل از نوازندگان جوان گیتار فلامنکو باشد. او از سال ۱۹۶۵ که نخستین آلبومش را منتشر ساخت تا سال ۲۰۱۲ بیش از سی آلبوم به انتشار رساند. او هم از جهت تکنیک

فوق‌العاده و منحصر‌به‌فردش و هم به لحاظ نوآوری‌هایی که در هر آلبوم خود انجام داد و به مخاطبان خود عرضه کرد، در صف پیشروترین نوازندگان و آهنگسازان موسیقی فلامنکو قرار داشت. حتی علاقمندانی هستند که تنها کارهای او را دنبال کرده و به نوعی دنباله‌روی او بوده‌اند. این گیتاریست برجسته در روز ۲۵ فوریه ۲۰۱۴ در مکزیک در سن ۶۶ سالگی بر اثر حمله‌ای قلبی درگذشت.

بیوگرافی پاکو دلوسیا2

پاکو در سال ۱۹۹۱ کنسرتو آرانخوئز اثر خواکین رودیگر را اجرا کرد که یکی از بهترین اجرا ها از این اثر بوده .پیشنهاد میکنیم این اجرای کامل را مشاهده کنید.

 

 

پاکو در زندگی هنری پر موفقیت خود با همراهی هنرمندان برجسته ای چون : ال دی میولا, جان مک لافین, لاری کوری یل ,گروه دولورس( ستایشی از فایا), جورج پادرو, کارلوس بنونت , روبن دانتاس, چیک کوره آ, مانوئل سولر( رقصنده فلامنکو ), باندرا, کانی زارس در قالبهای دو نواری و سه نوازی و شش نوازی همکاری داشته و آلبوم های موفق و مشهوری را ضبط و پخش کرده است .

پاکو د لوسیا همواره در جستجو و در تلاش کشف افقهاى تازه بوده و در این راه، هم پیوند موسیقى فلامنکو با ریتمهاى موسیقى برزیل را تجربه کرده و هم تلفیق فلامنکو با موسیقى Jazz را. همکارى و همنوازى او با دو گیتاریست صاحبنام موسیقى جاز، John McLaughlin و Al DiMeola باعث شد که پاکو د دلوسیا در بین عموم به شهرت برسه و ارائه آلبوم Friday night in San Francisco که با همکارى این دو نوازنده شکل گرفت، سبب شد که اسم پاکو د لوسیا در ذهن علاقمندان به موسیقى Jazz و راک هم نقش ببندد.

خبر درگذشت او روز چهارشنبه (۲۶ فوریه/ ۷ اسفند) اعلام و توسط رامون سانچز، از اعضای نزدیک خانواده این نوازنده تأیید شد. خبرگزاری اسپانیایی EFE گزارش داد که پاکو د لوسیا به هنگامی که در ساحل کانکون مشغول بازی با فرزندانش بود ناگهان دچار حمله قلبی شد. پاکو د لوسیا جوایز و افتخارات زیادی کسب کرد، از جمله دکترای افتخاری از دانشگاه پلی‌فونیک آلخسیراس و دکترای افتخاری کالج موسیقی در برکلی. به اعتقاد پاکو د لوسیا، یک نوازنده باید پیوسته در تلاش باشد که شنونده را تحت تاثیر قرار دهد و کارى کند که فریاد Olé بر زبان او جارى شود. یکی از منتقدان موسیقی در آلمان درباره این گیتاریست برجسته گفته بود: «عشق پاکو د لوسیا فلامنکوست، زبان پاکو د لوسیا فلامکنوست و در یک کلام، خود پاکو د لوسیا فلامنکوست.»

فول آلبوم پاکو دلوسیا  نت و تبلچر های پاکو دلوسیا

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
ویژه مشترکین اکانت پایه گیتارشکسته

با اشتراک از ویژگی های زیر استفاده کنید:

  • -تغییر گام آکورد
  • -دانلود فایل PDF آکورد
  • -تبدیل دیِز به بمل و برعکس ♯↔♭
  • -مشاهده ویدئو آکورد های دارای اجرا

اکانت دارید؟ وارد شوید