آهنگ هتل کالیفرنیا درباره چیست؟

در پس نام عجیب و غریب آلبوم هتل کالیفرنیا چه واقعیتی نهفته؟

در دهه ۷۰ ستاره‌های راک رابطه چندان خوبی با هتل‌ها نداشتند.
جو والش، گیتاریست ایگلز در ترانه خود به نام “زندگی خوب است” (Life’s Been Good) بی‌پرده در این باره حرف می‎زند. او می‌گوید: “من در هتل‎ها زندگی می‎کنم و دیوارهایشان را خراب می‎کنم” او در ادامه این طور اعتراف می‎کند: “حسابدارهایی دارم که پولش را می‎دهند.”

و منظورش پول کمی نیست. والش در مستندی در رابطه با تاریخ گروه ایگلز ساخته شبی را به یاد می‌آورد که در هتل “آستور تاور” شیکاگو گذرانده. او و جان بلوشی، ستاره گروه “بلو برادرز” آن شب ۲۲ هزار دلار به این هتل خسارت زدند.
گلن فرای و دان هنلی که بنیانگذاران ایگلز بودند، با خرابکاری جو والش کنار آمدند اما وقتی نوبت به آن‎ها رسید تا در مورد زندگی در جاده بنویسند، اثری به جای گذاشتند که هر چند فهمش ساده نبود اما به جای خرج برداشتن، درآمد هنگفتی برای این گروه به همراه داشت.

عبارت “هتل کالیفرنیا” مدتی بود ذهن دان هنلی را مشغول کرده بود اما برای آن که آن را به ترانه تبدیل کند باید بر اساس اصولی عمل می‎کرد که گروه در اواسطه دهه ۷۰ به شدت به آن پایبند بود. آن زمان اعضای این گروه هنوز به مرحله‎ای نرسیده بودند که از طریق وکلایشان با هم ارتباط برقرار کنند اما با اسم فامیل از یکدیگر نام می‌بردند.

وظیفه ساخت و ضبط آهنگ‎ها بر عهده دان فلدر، یکی دیگر از گیتاریست‎های گروه بود. ساخته‎های او اما باید از سوی فرای و هنلی تأیید می‎شد. فلدر این کار را در خانه خود در لس‎آنجلس انجام می‎داد اما وقتی مشغول اجرای تور بود، همسرش با او تماس گرفت و گفت: “ما داریم این‌ خانه را ترک می‌کنیم”.

ماجرا از این قرار بود که سوزان، همسر دان به همراه نوزاد خود در حیاط خانه در حال استراحت بود که چشمش به لانه مارزنگی افتاد. او به همراه پسرش فورا به خانه‌ای اجاره‎ای در ساحل مالیبو نقل مکان کردند و دان هم در پایان تور به آن‎ها پیوست. عصر همان روز بود که او مثل همیشه مشغول ساخت و ضبط آهنگ پیشنهادی برای یک ترانه شد.

آهنگی که فلدر مشغول ساختش بود با تصویری از یک مار در یک باغ خوش‎منظره هماهنگی زیادی داشت. آهنگی‎که آکوردهایش بیشتر از الگوی فلامنکو تبعیت می‎کرد تا راک. فرای و هنلی ساخته فلدر را تأیید کردند و در طول ساخت نام “رگه مکزیکی” را به این ترانه دادند.
فرای و هنلی می‏گویند متن این ترانه مسافری سرگشته را توصیف می‏کند که مسحور”یک مکان جذاب و دوست‎داشتنی” با شخصیت‎هایی عجیت غریب شده: مکانی افسونگر و در عین حین حال ترسناک که گویا راه فراری از آن ندارد.

در چهار دهه اخیر خیلی‎ها تلاش کردند تصاویر این ترانه را رمزگشایی کنند یا با کنار هم چیدن آن‎ها به مفهومی منطقی و قابل درک برسند. شاید به یاد آوردن این جمله از فرای خالی از لطف نباشد: ” تصمیم گرفتیم یک چیز عجیب و غریب خلق کنیم، فقط برای این که ببنیم از پس این کار برمی‎آییم یا نه.”

به عبارت دیگر، هر معنایی که از هتل کالیفرنیا برداشت شود چیزی نیست که سازندگانش قصد بیان آن را داشته و پنهانش کرده باشند. فرای می‏گوید، ماجرای حال و هوای مردی که در منطقه‎ای ناشناخته در حومه شهر گیر افتاد و به مورد آنچه می‎بیند اطمینان ندارد را از رمان “مغ” نوشته جان فاولز در سال ۱۹۶۵ الهام گرفته‌اند.

این رمان که یکی از اولین کارهای این نویسنده انگلیسی بود و در بین طرفداران جنبش پادفرهنگ محبوبیت یافت، دنیایی رازآلود ( در رمان جزیره‎ای در یونان) را به تصویر می‎کشد که حقیقت در آن مورد سوء‌ظن است. خود فاولز این رمان را جزء آثار خوبش نمی‎دانست: ” از نظر نگارش با معیارهای جهانی فاصله زیادی دارد. موقع نوشتن آن در هر دامی که ممکن است جلوی پای نویسنده‎های تازه کار قرار بگیرد، افتادم.”

 

 

 

4.7/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
ویژه مشترکین اکانت پایه گیتارشکسته

با اشتراک از ویژگی های زیر استفاده کنید:

  • -تغییر گام آکورد
  • -دانلود فایل PDF آکورد
  • -تبدیل دیِز به بمل و برعکس ♯↔♭
  • -مشاهده ویدئو آکورد های دارای اجرا

اکانت دارید؟ وارد شوید