آموزش تکنیک گز در گیتار Technique – Buzzing

آموزش تکنیک گز در گیتار

گز زدن در نوازندگی گیتار یک تکنیک می باشد یا نشانه ی نقص نوازنده است؟

تلاش برای ایجاد صدای شفاف با قرار دادن درست انگشتان پشت فرت ها در ابتدای کار برای نو آموزان بسیار مهم است و با واژه ” گز دادن Buzzing ” و تلاش برای نداشتن این صدای ناخوش یکی از ارکان مهم نوازندگی است .

در اینجا میخواهم از تمرینی صحبت کنیم که دقیقا برعکس عمل میکند و آنهم تمرین “گز دادن ” در گیتار بصورت آگاهانه می باشد .
شاید یکی از مشکلات پیش روی نوآموزان گیتار فشار بیش از حد دست چپ هنگام نواختن میباشد و اینکه دقیقا نمیدانند چه مقدار فشاری میبایست وارد سازند.
در بسیاری از مواقع عدم تفکیک بین دست چپ و راست نیز موجب این مشکل میشود بعنوان مثال دست راست شما وقتی با قدرت به سیم ضربه میزند دست چپ هم ناخودآگاه محکم فینگربرد را میگیرد .

در هر حال یکی از ده ها تمرین مفید در این زمینه ” Buzzing تکنیک ” میباشد .

چگونه تکنیک گز را تمرین کنیم؟

یک گام را انتخاب کنید و اگر حتی سخت است صرفا یک نت را تمرین کنید. بهتر است بر روی سیم های باس در ابتدا صورت بگیرد چرا که نتیجه مشهودتر است . دست چپ را روی فرت مورد نظر قرار داده و با دست راست ضربه ای بنوازید و سپس اندکی فشار دهید تا وقتیکه صدای حاصله صدای شبیه گز دادن شود و سپس به سراغ نت دیگری بروید .

هدف از این تمرین این است که دست چپ شما آگاهانه بتواند مقدار فشار مشخصی وارد سازد این فشار آگاهانه در آینده موجب میشود که بتوانید هم سرعت بیشتری در نواختن پیدا کنید و هم از خستگی و آسیب های دیگر در نوازندگی دور باشید در مطالب آتی گیتارشکسته بسراغ دیگر تمرین های تفکیک عصبی دست چپ و راست خواهم رفت .

در ادامه ویدیوی اموزشی را می توانید مشاهده نمایید که این تکنیک را به زبان انگلیسی بصورت عملی اجرا مینماید .

 

آموزش تکنیک گز در گیتار Technique – Buzzing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا